FB

Jak dbać o cerę tłustą?

Masz cerę tłustą? Czy jest pewna, że potrafisz o nią zadbać prawidłowo?


Cera tłusta jest najczęściej spotykana u osób po 12 roku życia. Powodem jej powstania jest wzmożona aktywność gruczołów łojowych. Osoby z tym typem cery często mają ziemistą (szaro-żółtą), błyszczącą od nadmiaru łoju twarz. Skóra ta jest zwykle grubsza, gorzej ukrwiona i ma wyraźnie rozszerzone pory. Cera tłusta ma tendencję do zakażeń bakteryjnych oraz tworzenia się na jej powierzchni zmian trądzikowych (grudek, krostek, zaskórników). Zdarzają się też osoby które wraz z cerą tłustą mają rozszerzone lub popękane naczynka krwionośne. Jeśli masz taki problem powinnaś dodatkowo pielęgnować swoją twarz kremem do cery naczynkowej stosując go punktowo na widoczne naczynka.

Zalety cery tłustej 

Pewnie nie zastanawiałaś się nad tym, co dobrego może wynikać z faktu, że masz cerę tłustą. Po pierwsze twoja skóra dłużej pozostanie młoda i elastyczna. Po drugie jest ona mniej wrażliwa na uszkodzenia mechaniczne i szkodliwe działanie czynników atmosferycznych (wiatr, temperaturę), czy środków chemicznych.

Jak pielęgnować cerę tłustą?

1. Powinnaś zrezygnować z używania silnie wysuszających kosmetyków (szczególnie tych z alkoholem) oraz z częstego opalania. Tego typu kosmetyki i zabiegi tylko szkodzą skórze. Wprawdzie początkowo skóra zostaje intensywnie przesuszona, przez co możesz mieć wrażenie chwilowej poprawy jej stanu, jednak po pewnym czasie silnie odtłuszczona skóra broni się przed nadmiernym wysuszeniem, produkując znacznie większą ilość łoju. Do oczyszczenia twarzy wybieraj zawsze delikatne żele lub lekkie, niezbyt tłuste mleczka kosmetyczne.

2. Zawsze pamiętaj o codziennym używaniu toniku kosmetycznego, który pomoże przywrócić skórze kwaśne pH, chroniąc ją przed osiedlaniem się na jej powierzchni szkodliwych bakterii. Tonizacja działa na skórę odświeżająco, nawilżająco oraz zwęża rozszerzone pory.

3. Używaj kosmetyków lekkich, nie za tłustych, najlepiej żelowych lub kremowo-żelowych, które nie tylko odżywią i nawilżą skórę, ale także zmniejszą ilość wydzielanego łoju. Na dzień możesz stosować lekkie kremy o właściwościach matujących i regulujących pracę gruczołów łojowych. Na noc używaj raczej kremów odżywczych i nawilżających, które dostarczą skórze odpowiedniego poziomu nawilżenia, delikatnego natłuszczenia oraz niezbędnych witamin i minerałów. W codziennej pielęgnacji nie zapomnij o nakładaniu także kremu pod oczy, na szyję i dekolt.

4. Co 3-4 tygodnie wykonuj dokładny peeling twarzy, a raz w tygodniu stosuj maskę odżywczą i zwężającą pory.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz