FB

Jak wybrać odpowiedni podkład?

Szukasz podkładu, który nie stworzy efektu maski na twojej twarzy? Pomożemy ci go wybrać.


Każda z nas ma różne potrzeby, wiec zanim zdecydujesz się kupić podkład, przemyśl dokładnie w domu, jakiego kosmetyku potrzebuje twoja skóra. Dobry podkład to nie tylko taki, który zatuszuje niedoskonałości skóry, ale także nawilży i dostarczy jej odpowiednich składników pielęgnacyjnych oraz ochroni ją przed szkodliwym działaniem promieni słonecznych.

Jak przygotować się do zakupu?

Na samym początku oczyść dokładnie cerę. Następnie zwiąż włosy, tak aby żaden kosmyk nie zasłaniał twarzy i siądź wygodnie przed lusterkiem. Oglądnij twarz przy świetle dziennym, bo tak łatwiej ci będzie ocenić stan i kolor skóry. Skup swoją uwagę na kwestiach takich jak:

1. Kolor skóry oraz jej tonacja (chłodna czy ciepła).
Dzięki temu łatwiej ci będzie wybrać z szerokiej gamy kolorów ten najbardziej zbliżony do twojej cery. Tonacja chłodna podkładu to taka w której kolorze dominuje barwnik różowy, natomiast tonacja ciepła charakteryzuje się większą ilością barwnika żółtego.

2. Jak wygląda skóra: czy jest sucha, łuszcząca się, matowa, a może tłusta i świecąca się.
Jeśli twoja skóra jest sucha, odwodniona lub matowa, to znaczy, że potrzebujesz nawilżającego podkładu z wysokim filtrem UV. Natomiast jeśli twoja cera jest tłusta lub mieszana, to powinnaś wybrać podkład matujący lub regulujący pracę gruczołów łojowych. Dobrze byłoby, gdyby zawierał filtr UV.

3. Co widać na skórze: czy ma krostki, grudki, przebarwienia lub widoczne zmarszczki? czy prześwitują przez skórę naczynia krwionośne? czy masz blizny lub rozszerzone pory?
Jeśli na twojej twarzy widać jakieś niedoskonałości, to powinnaś wybrać podkład kryjący. W zależności od tego jak są rozległe i jak wiele jest niedoskonałości na twarzy, możesz zdecydować się na podkłady mało, średnio lub mocno kryjące.

Po wnikliwej ocenie stanu i odcienia skóry możesz przystąpić do spisania na kartce wszystkich wniosków oraz swoich oczekiwań wobec podkładu (cena, preferencje, konsystencja, odcień itp.). Dobrze wszystko przemyśl i zapisz. Dzięki temu łatwiej ci będzie odnaleźć się w gąszczu sklepowych półek. Kiedy już będziesz gotowa, możesz wyruszyć na upragnione zakupy. Najlepiej byłoby, gdybyś wybierała się po nowy podkład bez makijażu - wtedy łatwiej ci będzie porównać odcienie podkładów z naturalnym kolorem twojej cery. Dobrze jest także zaopatrzyć się w małe lusterko, które pomoże ci ocenić wygląd twarzy. W sklepie wybierz 3-4 interesujące cię kolory w odpowiedniej dla ciebie tonacji - ciepłej lub chłodnej.

Jak wybrać odpowiednią tonację podkładu?

Jeśli nie jesteś pewna jaką tonacje wybrać, nałóż na twarz ten sam kolor podkładu (np. beż) w ciepłej i chłodnej tonacji. Rozmieść poszczególne tonacje po przeciwnych stronach twarzy; dzięki temu będzie ci łatwiej ocenić, jaki odcień bardziej pasuje. Na przykład pokryj jedną część twarzy podkładem w kolorze złocisty beż (który jest w tonacji ciepłej), a na drugą część twarzy nałóż podkład w kolorze różowy beż (w tonacji chłodnej). Następnie dokładnie przyjrzyj się obu częściom twarzy i spróbuj ocenić w której tonacji skóra wygląda lepiej (tzn. ma radosny, świeży wygląd), a w której gorzej (podkład postarza twarz, nadaje jej niezdrowego, szarego lub ziemistego koloru).

Jak wybrać odpowiedni kolor podkładu?

Nałóż na czystą, niepokrytą makijażem twarz kilka wybranych przez ciebie kolorów podkładu, rozsmarowując je jeden obok drugiego na linii żuchwy. Poczekaj chwilkę, żeby się wchłonęły w skórę, a następnie oceń, który najlepiej "skomponował się" z twoją cerą. Najlepiej żebyś zrobiła to przy świetle dziennym, bo nie zaburza ono odbioru kolorów. Jeśli nie masz takiej możliwości, to po prostu wyjdź ze sklepu i sprawdź w swoim lusterku, jak wygląda twarz w delikatnym świetle słonecznym. Dzięki temu zapobiegniesz późniejszych rozczarowań i źle wydanych pieniędzy.
Jeśli żaden z wybranych przez ciebie podkładów nie połączył się dobrze z twoja cerą, to albo powinnaś poszukać innego koloru, albo zdecydować się na podkład nieco jaśniejszy niż twoja skóra. Pamiętaj, aby nie wybierać podkładów wyraźnie ciemniejszych niż naturalny kolor twojej cery, bo dodadzą ci lat. Dobrze dobrany odcień podkładu powinien delikatnie otulić twoją skórę, nie tworząc sztucznego efektu maski na twarzy.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz