FB

Na pomoc wrastającym paznokciom

Ból, obrzęk i dyskomfort przy chodzeniu to tylko niektóre z objawów wrastających paznokci. Przeczytaj co możesz zrobić, aby sobie pomóc.


Wrastanie paznokci polega na ciągłym drażnieniu wału okołopaznokciowego przez ostrą boczną krawędź paznokcia. Prowadzi to do powstawania niewielkich ran, które nie mogą się zabliźnić, powodując ból i obrzęk skóry oraz stan zapalny.

Wrastanie paznokci dotyczy głównie palców u stóp. Szczególnie narażone na nie są paluchy, które często ulegają deformacji.

Jeśli ten problem ciebie dotyczy nie możesz go lekceważyć, bo może dojść do zakażeń bakteryjnych lub grzybiczych skóry.

Jeśli wdała się już jakaś infekcja, musisz jak najszybciej umówić się na wizytę u dermatologa.

Przyczyny wrastania:

- noszenie niewłaściwego (np. za ciasnego) obuwia,
- niewłaściwe obcinanie paznokci z zaokrąglaniem rogów,
- nadwaga,
- urazy stopy,
- wady postawy,
- zwyrodnienie stawów,
- predyspozycje genetyczne.

Jak zapobiec wrastaniu paznokci?

1. Noś wygodne obuwie.
2. Nadawaj paznokciom u stóp odpowiedni kształt, obcinając je "na prosto".
3. Ostre brzegi paznokcia lekko wygładzaj papierowym lub szklanym pilnikiem.
4. Nie wycinaj za mocno skórek podczas pedicure'u.
5. Nie nadwyrężaj stóp.

Jak leczyć?

W DOMU

Możesz wykonywać tzw. tamponadę. Zrobisz to wsuwając pod wolny brzeg paznokcia jałowy gazik nasączony witaminą E lub płynem do wrastających paznokci. Czynność powtarzaj 1-2 razy dziennie. Dzięki takiemu zabiegowi odsuniesz od wału drażniący go paznokieć, co przyniesie ci chwilową ulgę oraz przyśpieszy proces gojenia się ran w skórze. Pamiętaj, aby twoje dłonie i stopy były czyste w trakcie tej czynności.

W SALONIE KOSMETYCZNYM

a) rurki korygujące

W początkowych stadiach wrastania zalecane jest zakładanie specjalnych rurek.

W trakcie takiego zabiegu, po dokładnym przygotowaniu paznokcia i wału okołopaznokciowego, kosmetyczka wsunie na ostry brzeg paznokcia specjalną, naciętą z jednej strony rurkę, którą utrwali masą do rekonstrukcji paznokci.

Rurki te zakłada się przez okres kilku miesięcy, żeby nadać paznokciu nowy tor oraz by ranki w skórze mogły się zagoić. Cena tego zabiegu waha się od 30 do 60 zł, a czas trwania to około 30 minut.

b) klamry

Klamry korygujące mają za zadanie nadać paznokciom prawidłową krzywiznę. Dzięki nim ostra krawędź paznokcia zostanie oddzielona od wału, powodując natychmiastową ulgę.

Osoba wykonująca ten zabieg na początku zdezynfekuje i oczyści paznokieć oraz skórę, a następnie nada odpowiedni kształt paznokciom. Po dobraniu klamry odpowiedniej pod względem wielkości, naprężenia i materiału, zostanie ona przymocowana na stałe.

Od razu po zabiegu możesz poczuć się lepiej, ponieważ klamra uniesie i spłaszczy płytkę paznokcia. W zależności od rodzaju i materiałów z jakich wykonana jest klamra cena zabiegu waha się od 60 do 120 zł, a czas zabiegu to od 40 minut do ponad godziny.

U CHIRURGA

Jeśli wyżej wymienione sposoby nie przyniosły zadowalających efektów, to możesz umówić się na wizytę u chirurga na wycięcie klinowe paznokcia. Zabieg ten wykonywany jest przy znieczuleniu miejscowym i polega na wycięciu wąskiego fragmentu paznokcia wraz z otaczającą go tkanką. Po zabiegu zostaną założone szwy. Pamiętaj, żeby po interwencji chirurgicznej oszczędzać operowaną stopę, dlatego zaleca się przez pierwsze 2-3 dni leżeć w łóżku z nogą ułożoną wyżej.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz