FB

Henna brwi i rzęs

Farbowanie henną jest jedną z trwałych i szybkich metod upiększania oprawy oka.



Henna to znany już w epoce brązu barwnik roślinny produkowany z liści i pędów rośliny zwanej lawosonią bezbronną. Do dzisiaj korzystamy z dobrodziejstw henny barwiąc nią m.in. rzęsy i brwi. Dzięki niej możesz pogłębić spojrzenie i wyostrzyć rysy twarzy. Efekt takiego zabiegi utrzymuje się około 2-3 tygodni.

Henna barwi na kolor czerwono-brązowy. Na rynku dostępne są także barwniki w innych kolorach, pochodzenia roślinnego lub otrzymywane syntetycznie, które również zwykle, choć niepoprawnie, określa się nazwą "henna". Kupując "hennę", zwróć uwagę, by nie zawierała PPD (p-fenylenodiaminy, ang. p-Phenylenediamine), będącej alergenem kontaktowym.

Jaką konsystencję wybrać?

W sprzedaży dostępna jest henna w proszku i w żelu. Obie rozrabia się tak samo, różnią się natomiast trwałością farbowania. Henna proszkowa jest mocniejsza: łatwo farbuje się od niej także skóra, dlatego świetnie sprawdzi się u osób z ubytkami w brwiach. Henna żelowa jest odrobinę delikatniejsza, jednak jeśli będziesz ją trzymać bardzo długo to także może odbarwić skórę.

Jaki kolor wybrać?

* Bardzo jasnym blondynkom o szarym, gołębim lub platynowym odcieniu włosów proponujemy farbowanie brwi na kolor szary lub grafitowy.

* Kobietom o jasnym odcieniu blondu będą dobrze pasować brwi w kolorze blond lub jasny brąz.

* Osobom o włosach w średnim odcieniu blondu oraz jasnych odcieniach brązu polecane jest barwienie brwi w kolorze naturalny lub jasny brąz.

* U kobiet z włosami w kolorze ciemny blond lub średni i ciemny brąz najlepiej będą wyglądać brwi w kolorze kasztanowym lub ciemny brąz.

* Rudowłosej piękności będą pasować brwi w kolorze kasztanowym lub rudym, które podkreślą miedziane refleksy.

* Ciemnowłosym kobietom, szczególnie tym o kruczoczarnym odcieniu, proponujemy farbowanie brwi w odcieniach czerni.

Kto nie może robić sobie henny?

Osobom z chorobami lub stanami zapalnymi oka, np. jęczmieniem, a także ze stanami zapalnymi i alergicznymi skóry zaleca się zrezygnowanie z tego zabiegu. Nie powinnaś także wykonywać henny, jeśli masz uszkodzony lub otarty naskórek wokół brwi.

Ćwiczenia w domu

Jeśli nigdy nie barwiłaś brwi henną, powinnaś zacząć od prostych ćwiczeń, zastępując hennę kakao. Kakao ma tę przewagę nad henną, że nie barwi i szybko się zmywa. Dzięki ćwiczeniom nabierzesz wprawy i unikniesz niespodzianek przy nakładaniu prawdziwej henny. Do rozrabiania kakao użyj zwykłej wody, zamiast wody utlenionej.

Jak wykonać zabieg w domu?

Uwaga!
Henna może uczulać, więc najlepiej dzień wcześniej zrób sobie próbę uczuleniową.W tym celu nałóż mały punkcik rozrobionej henny na rękę w niewidocznym miejscu i odczekaj chwilkę (1-5 minut), po czym zmyj dokładnie. Następnego dnia sprawdź posmarowane miejsce i jeśli nic niepokojącego się nie pojawiło, to możesz śmiało wykonać hennę.

Przygotuj: płatki kosmetyczne, patyczki kosmetyczne, miseczkę z gorącą wodą (ostygnie podczas nakładania henny), bagietkę lub pędzelek do nakładania henny, kieliszek lub pojemniczek do rozrabiania henny, hennę sypką lub w żelu, wodę utlenioną, wazelinę lub bardzo tłusty krem, pęsetę, nożyczki, kosmetyki do demakijażu.

Jeśli farbujesz także rzęsy, przygotuj półkoliste podkłady pod oko, przecinając na pół płatki kosmetyczne. Zwilż otrzymane podkłady i odciśnij nadmiar wody. Na końcu posmaruj je z jednej strony wazeliną lub bardzo tłustym kremem. Dzięki nim dokładnie zabezpieczysz skórę przed pofarbowaniem.

Zabieg krok po kroku:

Krok 1. Demakijaż
Starannie zmyj makijaż oka.

Krok 2. Rozrobienie henny
Do przygotowanego kieliszka lub innego pojemniczka wsyp odpowiednią ilość henny w proszku (informację o ilość wsypywanej henny znajdziesz na opakowaniu) lub wyciśnij odrobinę henny żelowej (pasek o długości około 1,5 cm). Hennę z odrobiną wody utlenionej wymieszaj dokładnie bagietką lub pędzlem. Powinnaś otrzymać gładką, nie za rzadką papkę.

Krok 3. Odtłuszczanie włosków
Płatkiem zwilżonym w toniku kosmetycznym przetrzyj kilkukrotnie rzęsy i brwi, aby je dokładnie odtłuścić.

Krok 4. Zabezpieczanie skóry przed pofarbowaniem
Posmaruj górną i dolną powiekę oraz powierzchnię wokół brwi tłustym kremem lub wazeliną, żeby zabezpieczyć skórę przed pobrudzeniem henną. Uważaj, by nie dotknąć brwi i rzęs, bo w tłustych miejscach henna nie będzie barwiła.

Krok 5. Farbowanie brwi
Nakładanie: Przymknij odrobinę oko. Następnie nałóż hennę na brew zaczynając od strony nosa. Kieruj się lekko do góry aż do najwyższego punktu brwi (mniej więcej w 2/3 długości brwi). Od tego punktu brwi powinny mieć linie lekko opadającą. Czynność powtórz z druga brwią. Odczekaj kilka-kilkanaście (od 1 do 15) minut, aż henna zafarbuje włoski.

Zmywanie: Zmocz płatek kosmetyczny w ciepłej wodzie z odrobiną mydła. Zacznij zmywanie od tej brwi którą farbowałaś jako pierwszą. Kilkukrotnie przetrzyj wacikiem brew, aż będzie całkiem czysta. Zmyj drugą brew.

Krok 6. Farbowanie rzęs
Uwaga! jeśli nosisz soczewki kontaktowe, zdejmij je przed zabiegiem.

Nakładanie: Weź wcześniej przygotowany podkład z płatka kosmetycznego i wsuń go pod dolną linię rzęs jednego oka. Pamiętaj, aby posmarowana część podkładu przylegała dokładnie do skóry. Następnie zamknij oko i nakładaj hennę bagietką, przesuwając ją od nasady rzęs aż po końcówki. Odczekaj 5-15 minut.

Zmywanie: Zmocz płatek w ciepłej wodzie. Na początku wyciągnij podkład spod oka. Przecieraj wacikiem kilkukrotnie całe oko ruchem z góry na dół, aż rzęsy będą czyste.
Jeśli henna dostała się przypadkiem do oka, przemyj natychmiast dokładnie całe oko letnią wodą, aż do ustąpienia pieczenia, a następnie przetrzyj oko miękkim, bawełnianym ręcznikiem.

Po zakończeniu farbowania rzęs jednego oka, powtórz wszystkie czynności na drugim oku.

Krok 7. Regulacja brwi
Możesz teraz wykonać regulację brwi. Jest to łatwiejsze, bo włoski mają jednolity kolor i są lepiej widoczne.

3 komentarze:

  1. Bardzo ciekawie o przejrzyście opisałaś cały ten proces. Jednak mam pytanie...Orientujesz się może, czy to prawda, że olejek rycynowy jest dobry na porost i zgęsnienie np. brwi?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Wiele osób upiera się, że zauważyły poprawę wyglądu i gęstości brwi po stosowaniu oleju rycynowego. Jak dotąd nie istnieją jednak żadne próby kliniczne, które by to potwierdzały. Dlatego zachowując ostrożność, możesz sama go wypróbować. Przeciwwskazaniem jest np. ciąża.

      Może któraś z Was ma jakieś doświadczenia ze stosowaniem oleju rycynowego? Napiszcie :)

      Usuń
  2. Dziękuję Ci za radę, na pewno wypróbuję:)

    OdpowiedzUsuń