FB

Obgryzanie paznokci - jak temu zapobiec?

Borykasz się z problemem obgryzania paznokci? Nie martw się. Podpowiemy ci, jak można to przezwyciężyć.Po pierwsze, nie załamuj się. Ten problem dotyka wiele osób, szczególnie młodych. Obgryzanie paznokci może być wywołane nasilającym się stresem, silnymi emocjami, czy nudą. Jeśli ten problem spędza ci sen z powiek, to znaczy, że powinnaś wypróbować któryś ze sposobów przedstawionych w tym artykule.

Skutki obgryzania paznokci

Ta przypadłość może prowadzić do zakażeń bakteryjnych lub grzybiczych. Jeśli na twoich dłoniach rozwinęło się jakieś zakażenie, to przy obgryzaniu paznokci możesz je przenieść na usta. Obgryzanie paznokci może doprowadzić do ich deformacji oraz spowolnienia wzrostu, nadając nieestetyczny wygląd dłoniom.

Jak zapobiegać obgryzaniu paznokci?

* Wykonuj codzienną, przynajmniej 5-minutową relaksację. Jeśli będziesz odprężona, nie będziesz już czuła potrzeby obgryzania paznokci.

* Spróbuj ograniczyć stresujące sytuacje.

* Zawsze noś przy sobie drobnoziarnisty, szklany lub papierowy pilniczek do paznokci, żeby mieć go pod ręką, gdy złamiesz paznokieć lub gdy zacznie ci coś w nim przeszkadzać. Zamiast obgryzać, zajmij się piłowaniem paznokci.

* Żuj gumę, szczególnie w sytuacjach sytuacjach stresujących, żeby mieć mieć zajęte usta.

* Możesz smarować paznokcie specjalnymi preparatami (płynami, żelami, lakierami, maściami) przeciwko obgryzaniu paznokci, dostępnymi w sklepach i aptekach. Ich głównym zadaniem jest nadanie twoim paznokciom nieprzyjemnego smaku.

* Będąc w domu, możesz zaklejać paznokcie plastrem lub nosić rękawiczki, tak by ograniczyć do nich dostęp.

* Przesadnie dbaj o dłonie. Maluj i ozdabiaj paznokcie, regularnie wykonuj manicure. Jeśli poświęcisz dużo czasu i uwagi swoim dłoniom, wtedy szkoda ci będzie niszczyć efekty swojej ciężkiej pracy obgryzaniem paznokci.

* Możesz wybrać się do kosmetyczki na jak najdroższe przedłużanie paznokci metodą żelową lub akrylową. Dzięki temu paznokcie staną się twarde i ciężko będzie je obgryźć. Oprócz tego ich ładny wygląd i cena zabiegu powinny cię do tego zniechęcić.

Jeśli żadna z wymienionych rad ci nie pomogła, to powinnaś się skonsultować z lekarzem.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz