FB

Toksyna botulinowa

Toksyna botulinowa, nazywana także botuliną i jadem kiełbasianym, to jedna z najsilniejszych znanych trucizn. Jednak oczyszczona i w odpowiednio niewielkich dawkach, ma ona ważne zastosowanie w medycynie. W tych zastosowaniach botulinę najczęściej określa się handlową nazwą botox lub dysport.


Toksyna botulinowa jest produkowana przez niektóre beztlenowe bakterie z rodzaju Clostridium (np. Clostridium botulinum), występujące w glebie i osadzie dna morskiego. Do zatruć botuliną może dochodzić przy spożyciu niewłaściwie wytwarzanych i przechowywanych wyrobów mięsnych (stąd nazwa "jad kiełbasiany") , a także konserw rybnych i jarzynowych. W wyjątkowych przypadkach do zatrucia może dojść na skutek zakażenia bakteryjnego rany. Warto wiedzieć, że bakterie Clostridium botulinum mogą znajować się w miodzie. Z tego względu nie wolno podawać miodu dzieciom poniżej 12 miesiąca życia; dla starszych jego spożycie nie stanowi już niebezpieczeństwa.

Działanie botuliny polega na paraliżowaniu skurczy mięśni w skutek trwałego blokowania połączeń między neuronami a komórkami mięśniowymi. Działanie zanika po kilku miesiącach, poprzez wykształcenie się nowych połączeń.

W medycynie stosuje się botulinę przy leczeniu
- migreny,
- nadpotliwości rąk, stóp, czy pach, schorzeń związanych z nadmiernym skurczem mięśni, bądź ich nieprawidłową pracą, na przykład zeza, nietrzymania moczu, kurczu powiek.

W medycynie estetycznej używa się botuliny do zmniejszania zmarszczek mimicznych. Więcej na ten temat napiszę w następnym artykule.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz