FB

Toksyna botulinowa jako sposób na zmarszczki mimiczne


Masz wyraźne zmarszczki mimiczne? Próbowałaś je wygładzić na rożne sposoby i nie jesteś zadowolona z efektów? Może powinnaś się udać na zabieg z wykorzystaniem toksyny botulinowej.
Polega on na wstrzyknięciu po skórę jadu kiełbasianego (więcej o nim pisaliśmy w poprzednim artykule). Substancja ta działa miejscowo paraliżując skurcze mięśnia, blokując połączenia między neuronami a komórkami mięśniowymi. Dzięki temu zmarszczki mimiczne rozprostowują się i wygładzają. Proces ten jest odwracalny: w ciągu kilku miesięcy wykształcają się nowe połączenia.

Jak wygląda zabieg w gabinecie lekarskim:

Na samym początku lekarz przeprowadza z pacjentem rozmowę, żeby wykluczyć ewentualne przeciwwskazania. Lekarz oczyszcza i dezynfekuje miejsce poddawane zabiegowi i, w razie potrzeby, znieczula je miejscowo. Zaznacza pisakiem miejsca, w których zostaną wykonane nakłucia. Następnie napełnia produktem sterylną, jednorazową strzykawkę (z cienką igłą)  i wykonuje nakłucia w skórze.  Po podaniu toksyna botulinowa rozlewa się w promieniu 1-3 cm wokół nakłucia.

Po zabiegu:

Skóra może być lekko zaczerwieniona i podrażniona w miejscu ukłucia, może się też pojawić swędzenie. U niektórych osób występuje ból głowy lub niewielkie  krwiaki. Wszystkie te działania niepożądane jednak szybko mijają. Bezpośrednio po zabiegu, przez 2-4 godziny, zaleca się unikania intensywnego wysiłku fizycznego. Po tym czasie można wrócić do zwykłych czynności; niewymagana jest długa rekonwalescencja, należy jedynie pamiętać o unikaniu dotykania i masowania miejsc poddanych zabiegowi. Dobrze jest również przez kilka dni zrezygnować z korzystania z sauny, czy opalania. Efekt zabiegu pojawia się zwykle po 2-7 dniach od jego wykonania, a długość działania to zwykle od 4 do 6 miesięcy.

Przeciwwskazania do zabiegu:

- uszkodzenie naskórka w miejscu poddawanym zabiegowi,
- infekcje,
- przyjmowanie leków rozrzedzających krew (np. aspiryny), leków rozkurczowych, aminoglikozydów (gentamycyna, streptomycyna, kanamycyna), leków przeciwmalarycznych (chlorochina, hydroksychlorochina), czy immunosupresyjnych (cyklosporyna),

- zaburzenia krzepnięcia krwi,
- ciąża i okres karmienia piersią,
- uczulenie na składniki produktu,
- zaburzenia przewodnictwa nerwowo-mięśniowego (myasthenia gravis, zespół Lamberta-Eatona),
- choroby nowotworowe.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz